Wianki i wieńce adwentowe

Idea tworzenia wieńców i wianków w czasie Adwentu to tradycja wszystkich chrześcijan. Samo słowo „adwent” w języku łacińskim oznacza „przybywać”. W świecie chrześcijan oznacza to tym samym czas oczekiwania na przybycie Jezusa Chrystusa. Inaczej rzecz ujmując jest to czas na przygotowanie się każdego chrześcijanina na spotkanie z Chrystusem wiążące się z wyciszeniem, stonowaniem, zadumą i rozmyślaniem na samym sobą. Z czasem wieńce i wianki adwentowe stały się symboliką tego „przygotowania”.

Wieńce adwentowe z czasem zmieniły swój wygląd i formę. W teraźniejszym czasie plecione są one z gałązek drzew iglastych i ozdabiane są czterema świecami, co wynika z czterech niedziel adwentowych. Pamiętajmy, że każdy element wieńca adwentowego ma swoją symbolikę: koło to symbol wieczności (Bóg), kolor zielony przypomina o przyjściu Chrystusa („niczym cyprys zielony”) a świece mają sprawić, iż należy zastanowić się nad przemijaniem. Wieńce natomiast są bardziej skromne albo na odwrót bardzo bogate. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, gdyż mają one na celu kierować nasze myśli nad refleksją i stanem duchowym. Wykonanie ich nie jest wielkim wyzwaniem.

Każdy może wykonać takie wieńce i wianki adwentowe w domu lub po prostu je zakupić. Pamiętać należy, że te kupne są znacznie droższe niż własnoręcznie wykonane dlatego lepiej kupić lub zebrać po trzebne przedmioty i wykonać je samemu. Do wykonania tych rzeczy potrzebne będą gałązki, świece i delikatne i skromne ozdoby. Wywieszony wieniec na drzwiach wejściowych domu czy mieszkania przypominają każdemu o powadze wydarzenia i tradycyjnie mają skłonić wszystkich domowników a przede wszystkim chrześcijan do refleksji nad przemijaniem i czasem na oczekiwanie przyjścia Jezusa Chrystusa. To bardzo ważny element w życiu każdego chrześcijanina i należy wypełnić tradycję z szacunkiem i powagą. Najważniejsze jest aby ten ważny akcent spełniany był w imię tradycji a nie dla samej ozdoby wejścia do swoich domów czy mieszkań bo to istota ich wywieszania.