Tradycyjny stroik na cmentarz

Jeszcze jakiś czas temu na grobach naszych bliskich królowały stroiki ze sztucznych kwiatów. Były one łatwo dostępne i w miarę tanie. Jednak po jakimś czasie takie stroiki blakły, szarzały, a pod wpływem warunków atmosferycznych stroiki traciły cały swój urok. Jeszcze na pewno można spotkać gdzieś stroiki ze sztucznych kwiatów, ale mając takie wiele alternatyw lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie, by ozdobić groby naszych bliskich. Oczywiście, warto najpierw zapytać w zakładzie kamieniarskim, czy wybrany przez nas stroik nie uszkodzi nagrobka, bo może się okazać, że ozdobienia groby wyjdzie nam bardzo drogo, jeśli doliczymy konieczność renowacji warstwy na nagrobku.

Kiedyś przed cmentarzami kupić można było stroiki z suszonych kwiatów. Suszki, bo tak się one popularnie nazywały spotkać można było dość często. Jednak gatunek tych kwiatków, z których wykonuje się te stroiki jest jeden i większość z nich była do siebie bardzo podobna lub wręcz identyczna. Teraz znowu jednak takie stroiki wracają do łask. My jednak polecamy połączenie suszków z szyszkami oraz gałązkami choinki.

Wystarczy uformować z gałązek świerkowych koło, które w środku będzie miało puste miejsce na wstawienie znicza. Im większą średnicę będzie miał stroik tym ciekawsze znicze będzie można do niego włożyć, albo będzie możliwość powieszenia go na przykład jako ozdobę na krzyżu. Do tak przygotowanej podstawy z choinki przyczepić cienkimi, metalowymi drucikami można szyszki (tylko należy wybierać takie wyschnięte, bez śladów żywicy, która może uszkodzić nagrobek) oraz suszone kwiatki. Jeśli przygotujemy się do robienia stroików wcześniej to możemy ususzyć sobie trochę polnych kwiatów.

By nie straciły one swojej formy należy suszyć jest na wisząco, tak by nie dotykały ściany czy innych przedmiotów. Takie kwiaty można wpleść w bazę z gałązek. Do tego można przyczepić gdzieniegdzie drobne, kolorowe koraliki. Nikt przecież nie mówi, że na cmentarzu musi być ponuro i mrocznie. Jeśli jedna preferujemy określony kolor zniczy to starajmy się, by stroiki do nich pasował.