Modernistyczne i nietypowe ozdoby świąteczne z recyklingu

Bycie „eko” w pewnych kręgach jest bardzo modne i trendy. Jeśli chcemy być ekologiczni także w święta zastanówmy się z czego możemy w tym roku zrobić choinkowe ozdoby czy inne świąteczne ozdoby. Najbardziej pachnie ekologią użycie rzeczy z recyklingu. Wykorzystać do tego celu możemy wszystko – butelki, pudełka, puszki, stare gazety. Jedno jest pewne -nie będzie dwóch takich samych stroików i dwóch takich samych bombek na naszej choince.

Prostym sposobem na zrobienie bombek jest zakup kleju wodnego i posmarowanie nim strony z kolorowej gazety. Chwilę musimy odczekać, aż klej odrobinę zastygnie i wtedy zginamy go w dłoni w mniej lub bardziej foremną kulkę. Taka bombka związana klejem będzie ciekawa i kolorowa, wystarczy tylko przewlec przez nią sznurek i ozdoba choinkowa jest gotowa.

Jeśli mamy zużyte słoiki po przetworach czy np. kawie to możemy postarać się je ozdobić techniko decoupage. Wystarczy, że weźmiemy słoik i pomalujemy go wybranym kolorem farby akrylowej. Bierzemy serwetkę stołową z dowolnym motywem świątecznym i rozdzielamy ją na trzy bardzo cienkie warstwy. Rozbijamy jajko i oddzielamy żółtko od białka. Przykładamy do słoika naszą serwetkę i smarujemy ją białkiem. Białko w tym wypadku służy nam za klej. Po wyschnięciu możemy pomalować cały słoik w tym również serwetkę nietoksycznym lakierem wodnym. Dzięki temu nasz wazonik przetrwa w stanie nienaruszonym dłużej niż święta. Dodatkowo jego brzegi możemy wykleić kawałkami starego łańcucha choinkowego.

Kwadratowe bombki na choinkę możemy zrobić biorąc pudełka o różnych wymiarach. Mogą to być pudełka po lekarstwach czy zapałkach lub kosmetykach. Takie pudełka możemy pomalować farbkami w kolorowe wzory, po wyschnięciu wystarczy tylko przewlec nitkę i gotowe.

Takie recyklingowane ozdoby można wykonywać wraz z dziećmi, dla których jest to doskonała zabawa i miłe spędzenie czasu z dorosłymi. Pamiętajmy jednak, by wszystkie ozdoby przygotowywać odpowiednio wcześniej, bo często klej czy farby muszą po prostu wyschnąć.